fuzex_01_slider

Asics FuzeX – lekki i dynamiczny [TEST]

Od jakiegoś czasu szukam idealnego modelu butów do biegania, ale szczerze mówiąc jeszcze na takie nie natrafiłam. Jedne świetnie sprawdzają się w terenie, inne na asfalcie. Biorąc jednak pod uwagę szeroki asortyment wielu marek jest w czym wybierać i warto przetestować nowe modele.

Ostatnio trafiły do mnie buty Asics Fuzex Rush i muszę przyznać, że wizualnie bardzo mi się spodobały. Niebieska kolorystyka z różowym, małym akcentem w postaci napisu, bardzo przypadła mi do gustu. Co prawda nauczyłam się już dawno, że przy wyborze butów najważniejsza jest ich funkcjonalność i wygoda, to miło jest założyć buty, w których czuję się po prostu dobrze.

fuzex_11

Buty są idealnie dopasowane i bardzo dobrze trzymają się stopy. Przy tym są bardzo lekkie, jeden but dla rozmiaru 40 EU waży około 235g.

W butach Asics Fuzex Rush pod przednią częścią stopy zastosowano system fuzeGEL™, który ma za zadanie nadanie elastyczności i dynamicznego wybicia. Bezpośrednie połączenie pianki Solyte® oraz GEL™, zapewnia doskonałą amortyzację, co bezpośrednio wpływa na komfort i płynność biegu.

fuzex_08

Pod pietą znajduje się pianka fuzeGEL™, która z powodzeniem tłumi wstrząsy w momencie kontaktu stopy z podłożem. Giętka i trwała podeszwa zapewnia bardzo dobrą przyczepność, zarówno na tartanie jak i nawierzchni asfaltowej – nawet mokrej.

Buty na pierwszy rzut oka wydają się bardzo smukłe i trochę obawiałam się o komfort mojej szerokiej stopy. Okazało się jednak, że są bardzo wygodne i świetnie dopasowują się do stopy. Bezszwowa cholewka zapobiega wszelkim otarciom, a stosunkowo krótki język nie przesuwa się podczas biegu. W całym bucie nie ma żadnych przeszyć, co sprawia że nie ma mowy o otarciach i jakichkolwiek uciskach.

fuzex_07

Buty w pierwszej kolejności zabrałam na trening tempowy i ku mojemu zadowoleniu już na pierwszym odcinku okazały się bardzo dynamiczne i co ważne, bardzo lekkie. Stopa czuje się w nich bardzo komfortowo, nie poci się i nie przegrzewa. Moim zdaniem jest to model, który spokojnie można potraktować jako but startowy. Przy kontakcie z tartanem odczuwalne jest wyraźne odbicie, a każdy kolejny krok pozwala na swobodne nabieranie szybkości. But jest integralną częścią stopy.

fuzex_10

Asics Fuzex Rush są bardzo wygodne i stabilne, stopa nie ucieka na boki, a moje tendencje do haluksów nie stanowią problemu. Co ważne, z łatwością mogłam usunąć oryginalną wkładkę i włożyć te dedykowane specjalnie dla mnie. Dodatkowo, na co zwracam szczególną uwagę, but raz zawiązany nie rozwiązuje się! Takie przygody mam niemal codziennie, w tym przypadku sznurówki dobrze spełniają swoja funkcję i nie rozluźniają się podczas biegu.

fuzex_06

W Asics Fuzex Rush odważyłam się pobiec trzy bardzo ważne dla mnie starty w tym sezonie: Półmaraton Warszawski, Dziesiątkę Babicką i Orlen Warsaw Maraton. Zaufałam im bezgranicznie. Buty nie zawiodły mnie, a na trasie każdego z biegów czułam ogromną wygodę. Na każdym dystansie ustanowiłam nowe rekordy życiowe, co jest chyba jedną z najlepszych rekomendacji dla tego modelu.

Buty są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Do tego łatwo je wysuszyć, bo w swojej technologii nie wiele w nich materiału, który nasiąkałby wodą.

fuzex_03

Według mnie szkoda tych butów do codziennych treningów i biegania w III zakresie. To idealny model za zawody i treningi w II zakresie. Do tuptania i nabijania kilometrów podczas długich wybiegań zabrałabym jednak buty z nieco większą amortyzacją.

Ich przeznaczeniem jest asfalt i płaskie nawierzchnie. Mało agresywny bieżnik średnio sprawdził się na typowej krosowej ścieżce. To przede wszystkim but miejski. Wszelkie nierówności mogły by spowodować dyskomfort zarówno dla podeszwy jak i koślawieniu całej stopy na boki.

fuzex_02

Parametry:

Waga: 235g (rozmiar: 40 EU / 25,5 cm / 8,5 US)
Najlepsze dla stopy: Normalnej / Szerokiej

 • Amortyzacja: 4/5
 • Stabilizacja: 5/5
 • Trzymanie stopy: 5/5
 • Sztywność: 3/5
 • Przyczepność: 5/5
 • Wentylacja: 4/5
 • Wygoda: 5/5
 • Dynamiczność: 5/5

Przeznaczenie:

 • Długie wybiegania: 3/5
 • Codzienne treningi: 3/5
 • Trening szybkościowy: 5/5
 • Maraton: 5/5
 • Krótsze zawody: 5/5