wpis42_1

Kuchnia bez glutenu, moda to czy potrzeba?

„Kuchnia polska bez pszenicy” to książka, w której z pośród 300 sprawdzonych, domowych przepisów z pewnością nie znajdziemy wszechobecnej pszenicy. Tytuł jednak nie jest jednoznaczny, bowiem książka skierowana jest do wszystkich osób, które są na diecie bezglutenowej lub chciałyby wyeliminować gluten z jadłospisu.

Tytuł książki: „Kuchnia polska bez pszenicy”
Autor: Marta Szloser, Wanda Gąsiorowska
Wydawnictwo: Bukowy Las

Autorki książki, skupił się przede wszystkim na praktycznych poradach. Bazują na własnych doświadczeniach i jak same określają „na własne życzenie postanowiły utrudnić sobie życie”. To sformułowanie jest trochę przekorne, ponieważ w rzeczywistości dla obu Pań gotowanie bez glutenu jest zupełnie naturalne. Nie ukrywają jednak, że początki były dość trudne. Mimo to, zdecydowały się na ten krok z racji licznych doniesień medycznych, które podkreślają korzystny wpływ tej diety na zdrowie oraz samopoczucie. To właśnie dzięki swoim „kuchennym rewolucjom” odkryły różnorodność składników, dotąd pomijanych w kuchni. Książka jest przede wszystkim dowodem na to, że dieta bezglutenowa nie musi być zubożona.

Znajdziemy w niej wskazówki dotyczące:

  • doboru produktów ze szczególnym uwzględnieniem jakości
  • czytania etykiety ze wskazaniem, na co zwrócić szczególna uwagę
  • zastosowania zamienników zbóż zawierających gluten
  • unikania pułapek czyhających na sklepowych pułkach

Jakie są koszty takiej zmiany?
Cóż… Nie ukrywamy, że nasza kuchnia jest nieco droższa od przeciętnej”. Dodatkowo autorki podkreślają, że szczególnie na początku zmiana ta wymaga większego nakładu pracy.

Mimo tego już po kilku tygodniach „bez glutenu” zaobserwowały znaczącą różnicę poprawy samopoczucia oraz zmniejszenia dotychczasowych dolegliwości trawiennych. Po okresie ok. 6 miesięcy utwierdziły się w słuszności podjętej wcześniej decyzji. Dieta bezglutenowa to nie jedyna sugestia, jaką znajdziemy w tej książce. Według autorek warto również wyeliminować cukier, produkty wysoko przetworzone zawierające szkodliwe E-dodatki, mięso oaz mleko krowie w każdej postaci.

Dlatego dowiemy się m.in.:

  • czym słodzić
  • jakie korzyści przyniesie nam rezygnacja z mleka krowiego
  • jak wzbogacić smak potrawy poprzez przyprawy i ziół
  • jakie są zamienniki produktów najczęściej alergizujących

Bez wątpienia książka ta jest doskonałym przewodnikiem umożliwiającym poznanie kuchni bezglutenowej od podstaw. To świetny starter, który umożliwia świadomie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Praktyczne porady oraz propozycja 300 sprawdzonych domowych przepisów bez wątpienia pozwolą przetestować własne możliwości w kuchni.

Poniżej jeden z przepisów, który postanowiłam sprawdzić osobiście. Bez wątpienia wyszło pysznie, ale dość drogo, zwłaszcza ze wszystkie produkty musiałam zgromadzić od podstaw. Niektóre z nich, są dostępne jedynie w sklepach ze zdrową żywnością, co stanowi małe wyzwanie i trzeba uzbroić się w cierpliwość podczas zakupów.

Kokosowe Brownie z kaszą jaglaną

wpis42_2

Składniki:

150 g mleczka kokosowego
120 g kaszy jaglanej
100 g ksylitolu
25 kropel stewii fluid (opcjonalnie)
60 g oleju kokosowego
50 g zmielonego złocistego siemienia lnianego
30 g mąki kokosowej
30 g kakao lub karobu
3 jajka
1 łyżeczka domowego ekstraktu waniliowego lub 1 łyżeczka gęstego
1 płaska łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia

Przygotowanie:

Wypłukaną kaszę jaglaną ugotuj w 300 ml wrzącej wody. Gdy będzie miękka, wyłacz palnik i odstaw kaszę do przestudzenia. Jajka ubij z ksylitolem i stewią, dodaj olej kokosowy, mleczko i wanilię. Następnie wsyp wymieszane razem suche składniki i szybko polacz z masa jajeczną. N końcu dodaj ostudzoną kasze jaglaną, krótko zmiksuj całość i przelej masę do formy o wymiarach 28×22 xm. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180′C przez 35 minut. Cisto jest bardzo aromatyczne, wilgotne i sycące dzięki kaszy.