jabra_01_slider

Jabra Sport Pulse SE – test słuchawek z pomiarem tętna

Kilka lat temu swoje pierwsze biegowe kroki stawiałem w towarzystwie muzyki płynącej ze słuchawek. Biegając alejkami przy plaży z Sopotu do Gdańska zazwyczaj słuchałem kilku zapętlonych utworów lub po prostu radia. Raz tylko podczas dłuższego wybiegania wysłuchałem całego audiobook`a, ale był to bardzo spokojny bieg, dość późno w nocy.

Z czasem coraz rzadziej słuchałem muzyki podczas treningów, ponieważ przeszkadzały mi plączące się przewody i wypadające słuchawki podczas intensywniejszych akcentów. O ile z wypadaniem słuchawek radziłem sobie za pomocą specjalnych wkładek dousznych, o tyle kwestia łączenia z telefonem pozostawała nierozwiązana.

jabra_08

Naprzeciw oczekiwaniom aktywnych osób wyszła firma Jabra, konstruując bezprzewodowe, wygodne i przygotowane do pracy w zmiennych warunkach słuchawki. Mi już jakiś czas temu te słuchawki wpadły w oko i zastanawiałem czy są warte swojej ceny. Dzięki portalowi Polska Biega miałem możliwość przyjrzeć im się z bliska i sprawdzić w trakcie treningów.

jabra_12

Skład zestawu Jabra Sport Pulse Special Edition

Nowy, udoskonalony zestaw prezentuje się bardzo ładnie. Główny produkt, czyli bezprzewodowe słuchawki połączone są ze sobą przewodem o długości 60 cm, który w razie potrzeby możemy „skrócić” używając dołączonych zacisków. Niewielka bateria wg producenta wystarcza na około 5 godzin słuchania muzyki. W praktyce w temperaturze ok. 0oC bateria wystarczyła na łącznie ok  4,5 godziny pracy. Ładowanie baterii odbywa się za pomocą przewodu mini USB i trwa do 2 godzin. Stan naładowania baterii można sprawdzić w aplikacji Jabra Sport Pulse.

Wśród akcesoriów dołączonych do zestawu znajdziemy 4 rozmiary zaczepów EarWings, 3 rozmiary dousznych wkładek silikonowych EarGel oraz 3 rozmiary specjalnych wkładek piankowych COMPLYTM, dzięki którym uzyskamy pasywną redukcję szumów i wzmocniony bas. Dodatkowo producent dołączył 4 zaciski do przewodu słuchawkowego, pokrowiec i przewód USB do ładowania.

jabra_14

Wykonanie

Słuchawki Jabra Sport Pulse wyróżnia trwała, ważąca tylko 16 g konstrukcja, odporna na działanie deszczu, wstrząsów, piasku, kurzu, a nawet mrozu. Słuchawki są zaprojektowane do intensywnych ćwiczeń, a producent udziela na nie 3-letną gwarancję na pot. Na przewodzie łączącym słuchawki znajduje się pilot do włączania / wyłączania, regulacji głośności, odbierania połączeń telefonicznych, oraz mikrofon. Dodatkowo na lewej słuchawce znajduje się przycisk „Sport”, którym możemy uruchomić aplikację Sport (domyślnie Endomondo), a podczas treningu wstrzymać / wznowić aktywność oraz włączyć / wyłączyć komunikaty takie jak, kilometraż, tempo biegu, czy tętno.

jabra_03

Jakość dźwięku

Te sportowe słuchawki oferują dźwięk w jakości Dolby™, który w moim odczuciu jest bardzo dobry i dużo głębszy niż ten spotykany w zwykłych słuchawkach. Nie doświadczyłem problemów związanych z przerywaniem dźwięku ze względu na bezprzewodowe połączenie.

Parowanie z telefonem

Parowanie odbywa się za pomocą Bluetooth oraz NFC i jest dość intuicyjne. Po podłączeniu do telefonu możemy dodatkowo skonfigurować Nasz profil w aplikacji Jabra Sport, żeby w pełni wykorzystać możliwości słuchawek, w tym pomiar tętna oraz VO2max. Słuchawki współpracują z różnymi aplikacjami takimi jak: Endomondo, Strava, czy RunKeeper.

jabra_15

Aplikacja Jabra Sport

Po skonfigurowaniu Naszego profilu i wprowadzeniu odpowiednich danych (m.in.: waga, wiek, wzrost) możemy przejść do ustawień rodzaju treningu lub planu treningowego, a także ustawienia powiadomień głosowych (dystans, tempo, tętno, kadencja), które będziemy otrzymywać podczas wykonywania aktywności. W zależności od naszych preferencji po kilku minutach będziemy gotowi do rozpoczęcia treningu.

Aplikacja Jabra Sport podobnie jak inne tego typu aplikacje umożliwia zapisanie treningu i późniejszą jego analizę, a także eksport do np. Stravy. To czego mi brakuje to zewnętrzny serwis za pomocą którego mielibyśmy podgląd do treningów na komputerze.

jabra_06

Pomiar Tętna i analiza VO2max

Istotną funkcją w jaką zostały wyposażone słuchawki jest pomiar tętna z ucha. Porównując kilka wyników tętna mierzonego poprzez słuchawki, z pomiarem za pomocą pasa otrzymałem zgodność na poziomie 98%. Taki wynik pozwala mi stwierdzić, że pomiar tętna z małżowiny usznej za pomocą słuchawek Jabra Sport Pulse możemy uznać za właściwy.

Ponadto nowa specjalna edycja słuchawek Jabra została wyposażona również w funkcję automatycznego pomiaru i analizy pułapu tlenowego (VO2max). Za pomocą aplikacji Jabra Sport możemy wykonać test VO2max, który dostarczy nam informacji o naszym maksymalnym minutowym poborze tlenu podczas treningu. Im wyższa wartość tym większy potencjał przy sportach wytrzymałościowych.

jabra_16

Aplikacja dodatkowo porówna nasz wynik z normami dla danej płci, kategorii wiekowej i wagi ciała. Poprawa poziomu VO2max będzie wskazywała na to, że nasz trening był efektywny. Z kolei utrzymanie wysokiego poziomu tego wskaźnika przyczyni się do poprawy wyników sportowych i ogólnego stanu zdrowia.

Osobiście bardzo ostrożnie podchodzę do tego typu analiz (VO2max) wykonywanych przez słuchawki, czy zegarki sportowe. Nie twierdzę, że są one całkowicie bezużyteczne, ponieważ dają Nam jakiś obraz naszych predyspozycji sportowych. Dla mnie jednak nie są specjalistycznym sprzętem, którym wykonam dokładnego pomiaru.

jabra_04

Podsumowanie

Słuchawki sportowe Jabra Sport Pulse pomimo swojej dość wysokiej ceny warte są zwrócenia uwagi. Za kilkaset złotych dostajemy bardzo dobrej jakości sprzęt, wyposażony w funkcje treningowe oraz pomiar tętna, VO2max i kadencji. Dodatkowo takie słuchawki byłyby idealnym „partnerem” dla smartwatcha Polar M600, z którym można by było połączyć się za pomocą technologii Bluetooth.

Plusy

  • Pomiar tętna z ucha;
  • Brak plączących się przewodów;
  • Bardzo dobre trzymanie się słuchawek w uszach;
  • Bardzo dobra jakość dźwięku;
  • Możliwość prowadzenia rozmów;
  • Możliwość połączenia z różnymi urządzeniami (np. ze smartwatchem Polar M600).

Minusy:

  • Zimą ciężko schować słuchawki pod czapką w taki sposób, żeby nie odkrywać uszu;
  • Wysoka cena.