wpis65_1

Przedsmak organizacji Cracovia Maraton

My jako biegacze solidnie przygotowujemy się przez niemal kilka miesięcy do startu docelowego. Pracujemy nad formą poświęcając kilkanaście godzin tygodniowo na trening, często stajemy przed wieloma przeciwnościami losu. Bywa, że trzeba przeorganizować dzień tak, aby można było wykonać daną sesję. Niekiedy walczymy z własnymi słabościami. Każdy z nas miewa bowiem gorsze dni i nie zawsze idzie wszystko tak gładko jak byśmy tego chcieli. Planujemy kolejne sesje treningowe, a przy tym nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy faktycznie uda nam się zrealizować wszystkie założenia.

Nawet jeśli przychodzi nam się zmierzyć z różnego rodzaju trudnościami, staramy się wzajemnie wpierać. Najważniejsza jest szybka reakcja. Staramy się zadbać o różne elementy, które ułatwią nam bezpieczny trening.

Wkładając tak ogromny wysiłek w ciągu całego cyklu przygotowań, rodzą się pewne oczekiwania. Będąc już na linii startu naszym głównym zadaniem jest pełna koncentracja na samym biegu. Analiza tempa i realizacja odpowiedniej strategii do pokonania wymagającego dystansu maratońskiego.

Jako zawodnicy oczekujemy jednego – przede wszystkim dobrej organizacji samego biegu i bezpieczeństwa na trasie. W dniu startu podwyższona adrenalina powinna być spowodowana jedynie ekscytacją i podnieceniem związanym z samym biegiem. Podczas trwania imprezy nie mamy czasu ani ochoty martwić się o nic co nie jest związane z naszym wyzwaniem. Ufamy, że o wszystko „inne” zadba w tym przypadku sam organizator Cracovia Maraton!

Krótko o tym, z czym m.in. jest związana organizacja Cracovia Maraton

Cracovia Maraton to z pewnością największa krakowska impreza biegowa, której trasa prowadzi ulicami miasta i co roku ulega zmianie. Nie jest więc nudno, ale tym samym organizatorzy każdorazowo muszą taką trasę odpowiednio przygotować i zabezpieczyć.

Ponadto frekwencja tej imprezy od pierwszej edycji w 2002 roku znacząco uległa zwiększeniu -zarówno wśród polskich biegaczy jak i zagranicznych zawodników. Co również ma niebagatelne znaczenie podczas planowania takiego biegu.

Podczas przygotowań do tej imprezy kluczową rolę odgrywa Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Na jednostkę tą składa się sztab kilkudziesięciu osób w tym jedenastoosobowy Dział Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych, który odpowiada m.in. za organizację Cracovia Maraton. Do tego dochodzi praca ok. 500 osób służb mundurowych, (policji, straży miejskiej, ochotniczej straży itd.) oraz blisko 1000 wolontariuszy, którzy czynnie wpierają całe przedsięwzięcie w dniu maratonu.

Z racji licznych imprez biegowych, które cyklicznie odbywają się w Krakowie, intensywne prace nad samym Cracovia Maraton rozpoczynają się ok. 5-6 miesięcy przed planowanym biegiem. Niektóre prace muszą być jednak wykonane dużo, dużo wcześniej, najlepiej tuż po ukończeniu poprzedniej edycji.

Organizatorzy podkreślają jak ważne są wszystkie usługi, które dedykowane są biegaczom zarówno przed jak i po biegu. Mowa tu o takich elementach jak: pasta party, pakiet startowy, koszulka, odpowiednia liczba punktów odżywczych i odświeżania, szatnie, prysznice, masaże oraz pakiety regeneracyjne po biegu.

W celu zapewnienia odpowiedniej oprawy całego wydarzenia, oprócz wkładu pracy ludzi bezpośrednio zaangażowanych w organizację potrzebny jest również „GRUBY PORTFEL:) O ile większość produktów można uzyskać od sponsorów, to warto podkreślić ogrom niektórych kosztów.

Do jednych z najbardziej kosztownych pozycji w wydatkach należą te związane m.in. z:

  • zabezpieczeniem trasy,
  • zatrudnieniem firmy ochroniarskiej,
  • zatrudnieniem firmy technicznej, która odpowiada za kwestie pracowników fizycznych, brandingu, elektryki, logistyki,
  • i w końcu sama promocja imprezy w mediach.

Przy wyznaczeniu ulic, którymi będzie przebiegał maraton, należy pamiętać że większość z nich jest na co dzień użytkowana, a w dniu imprezy będzie trzeba je zamknąć. Konieczne jest więc zlecenie profesjonalnej firmie wykonania projektu zmiany organizacji ruchu oraz późniejsze jego wprowadzenie w życie.

Z doświadczenia jednak wiemy, że bez względu na to jak bardzo organizatorzy się postarają, znajdzie się rzesza osób, które nie powstrzymają się od ostrej krytyki związanej z utrudnieniami w ruchu.

Sytuacje AWARYJNE w Cracovia Maraton

I tu znowu pojawia się aspekt związany z ustaleniem trasy, która jak się okazuje często już zatwierdzona wcześniej, niejednokrotnie wymagała przeprowadzenia zmian. Powodów może być kilka, do najczęstszych należą rozpoczęte lub niezakończone w terminie remonty oraz trwające roboty drogowe. Czasem swoje 5 groszy dołożą czynniki niezależne od człowieka. Tak właśnie było w zeszłorocznej 13 edycji maratonu.

W przed dzień maratonu Wisła wystąpiła z brzegów i zalała bulwary, którymi miała przebiegać trasa. W jeden dzień, dodatkowo w sobotę – gdzie urzędy zwyczajowo nie pracują, trzeba było na nowo wyznaczyć trasę, ustalić zabezpieczenie, poinformować biegaczy, zdobyć pozwolenia, zmienić lokalizację punktów odżywczych oraz przeorganizować wolontariuszy. Na szczęście wszystko się udało, a maraton odbył się w terminie.

Mamy nadzieję, że 14. PKO Cracovia Maraton z historią w tle zapiszę się w pamięci biegaczy i organizatorów jako jedna z lepszych imprez masowych w Polsce.

Liczymy na doświadczenie organizatorów, które z uwagi na cykliczność imprezy z pewnością zostało zdobyte podczas pracy nad poprzednimi biegami! Do tej pory wszystkie 13 edycji przebiegło bez zastrzeżeń, trzymamy więc kciuki za tegoroczną!