reebok01_slider

Reebok All Terrain Super – szybka startówka na crossy

Kiedyś uważałem, że posiadanie jednej pary butów do biegania w zupełności mi wystarczy. Jednak z czasem zmieniłem swoje zdanie. Wraz ze zwiększeniem intensywności treningów oraz różnorodności podłoża, po którym biegam zacząłem doceniać posiadanie kilku par butów o różnym przeznaczeniu. Parę tygodni temu do mojej kolekcji dołączyły buty do trailu marki Reebok – All Terrain Super. Jak sama nazwa wskazuje głównym ich przeznaczeniem są biegi w terenie.

reebok09

To co zwróciło moją uwagę na początku to ich niska waga, która dla rozmiaru 45 (długość wkładki: 29,5 cm) wynosi 265 g. W porównaniu chociażby, ze speedcross`ami to całkiem dobry wynik, który z pewnością przekłada się na wygodę podczas szybszego biegu w terenie. Kolejna kwestia to elastyczna podeszwa umożliwiająca kontrolę ruchu stopy i jednocześnie zapewniająca przyczepność dzięki odpowiednio wyprofilowanym wypustkom, które wgryzają się w podłoże. W podeszwie zastosowano system RockGuard, który ma za zadanie chronić spód stopy przed różnymi przeszkodami. I faktycznie w przypadku gałęzi oraz przeszkód w lesie but radzi sobie bardzo dobrze, ale nie zdecydowałbym się biegać w nich po ostrych kamieniach.

Cholewka w tym modelu wykonana jest z przewiewnej mocnej siateczki dobrze dopasowującej się do śródstopia. Nawet na wąskiej stopie (a taką mam ja) but dobrze się trzyma, nie dając uczucia przesuwania się nogi wewnątrz. Wzmocniony zapiętek pomaga w stabilizowaniu pięty i kostki. Przednia część cholewki pokryta jest gumą DuraGrip, która zabezpiecza palce stóp, głównie podczas zbiegania po osuwającym się podłożu.

reebok02

Dodatkowym atutem tego modelu są także otwory w cholewce, których zadaniem jest szybkie odprowadzenie wody na zewnątrz buta. System ten (H2O Drain) może być bardzo pomocny podczas różnego rodzaju biegów, gdzie trzeba się zmierzyć z wodnymi przeszkodami, jak np. Spartan Race. Już od jakiegoś czasu razem z Agnieszką zastanawiamy się nad sprawdzeniem swoich umiejętności podczas takich zawodów.

To co mi osobiście przeszkadza to cienki i krótki język, który powoduje, że muszę wiązać buty kilka razy, zanim zrobię to w taki sposób, że sznurówki mnie nie uwierają i nie czuję dyskomfortu podczas biegu, a jednocześnie stopa jest stabilna.

reebok07

A jak buty sprawdziły się w praktyce?

Po wstępnych oględzinach przyszła pora na testy. Pierwszy trening w trailówkach zrobiłem nad morzem, biegając po plaży oraz po gdyńskim klifie. Zarówno piaszczysty teren jak i strome zbocza przykryte liśćmi nie sprawiały problemu. Jedyne na co musiałem uważać, to żeby nie uszkodzić kostki przy mocniejszych zbiegach i nawrotach. Niestety ze względu na brak amortyzacji po 17 kilometrach zacząłem odczuwać zmęczenie w stopach i zakończyłem trening. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do biegania naturalnego to prawdopodobnie przebiegłby w tych butach nawet maraton, ja natomiast zakończyłbym na półmaratonie, a na dłuższy dystans wybrałbym coś z większą amortyzacją.

reebok06

Następny sprawdzian przeprowadziłem na śniegu podczas startu w zawodach CityTrail w Lasku Młocińskim. Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Wierzyłem, że przyczepność będzie lepsza niż w zwykłych adidasach, ale nie przypuszczałem, że uda mi się utrzymać tempo biegu 3:41/km bez ślizgania.

Kolejne biegi tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że All Terrain dobrze trzymają się podłoża, a do tego są na tyle lekkie, że można w nich rozwinąć prędkość.

reebok04

Podsumowanie

Z czystym sumieniem mogę polecić ten model Reeboka osobom, które szukają startówek na krótkie i średnie biegi po crossach, czy też buty do startów w biegach z przeszkodami. Sprawdzą się także jako buty treningowe np. do lasu. Ze względu na brak amortyzacji nie polecam w nich biegać dłuższych dystansów, niezależnie od podłoża – chyba że ktoś biega tylko w butach minimalistycznych i jest do takich przyzwyczajony.

reebok08