fot: festiwalbiegowy.pl

14. PKO Cracovia Maraton to nie tylko święto dla maratończyków

Cracovia Maraton to nie tylko święto dla maratończyków. To również doskonała okazja do udziału w licznych imprezach towarzyszących. Tak naprawdę biegowe święto w Krakowie trwa przez okres 3 dni, a jego uwieńczeniem jest 14. edycja PKO Cracovia Maraton!

Przez okres trzech dni Kraków daje wiele możliwości dla biegaczy będących na różnym poziomie zaawansowania. Warto podkreślić, że dodatkowe starty nie kolidują z imprezą główną, która tradycyjnie odbywa się w niedzielę. Organizowane biegi na różnych dystansach dają szansę na wspólną aktywność kibiców i maratończyków. Nam takie rozwiązanie świetnie sprawdziło się w zeszłym roku. W sobotę wspólnie ukończyliśmy m.in. Bieg Par Radia RMF FM i dzięki temu mieliśmy okazję aktywnie spędzić czas. Mimo kiepskiej, deszczowej pogody świetnie się bawiliśmy.

Jakie imprezy zaplanowane są w tym roku?

  • CM dla Zawodników Niepełnosprawnych na Wózkach
  • Cracovia Maraton na Rolkach
  • 10. Mini Cracovia Maraton
  • Bieg Nocny na 10 km
  • Biegi Radia RMF FM

Dla kogo są przeznaczone imprezy towarzyszące?

Z pewnością dla wszystkich chętnych biegaczy bez względu na stopień zaawansowania. W poszczególnych imprezach mogą uczestniczyć również sami maratończycy, którzy często traktują takie dodatkowe starty jako przetarcie przed imprezą docelową. Każda z wyżej wymienionych imprez daje możliwość dopasowania dystansu oraz dogodnego terminu. Imprezy towarzyszące to idealna rozgrzewka dla zawodników długodystansowych, oraz ciekawa oferta dla amatorów.

Bieg Nocny jest dla tych, którzy lubią biegać wieczorami. Organizatorzy zalecają jednak zabrać ze sobą elementy odblaskowe. W poprzedniej edycji dla wszystkich zawodników przewidziane były specjalne koszulki, dostosowane do panującej aury. Start biegu zaplanowany jest na 20:30, a biegacze będą mieli do pokonania dystans 10 km.

10. Mini Cracovia Maraton to bieg symboliczny, zarówno ze względu na nazwę jak i dystans, trasa jest bowiem 10 krotnie mniejsza od biegu głównego i wynosi równo 4219,5 m. Mini Cracovia Maraton odbywa się w celu uczczenia pamięci triumfatora 4. edycji imprezy – Piotra Gładkiego, który jako pierwszy Polak wygrał Cracovia Maraton. W biegu mogą wziąć udział wszystkie te osoby, które nie czują się na siłach, żeby pokonać dystans pełnego maratonu.

Biegi pod Patronatem Radia RMF FM dedykowane są dla kobiet, mężczyzn, dzieci, całych rodzin oraz par. W poszczególnych startach przewidziane są oddzielne klasyfikacje. Wygranym jest jednak każdy, bowiem główną ideą tych biegów jest przede wszystkim dobra zabawa. Udział w imprezie jest bezpłatny. Jedyną sugestią organizatorów jest zabranie z domu szerokiego uśmiechu oraz dobrego humoru. Rywalizacja to czysta przyjemność, która dodatkowo nagradzana jest upominkami.

Czy warto organizować biegi towarzyszące?

Odpowiedź brzmi TAK! Biegi poprzedzające PKO Cracovia Maraton, to idealny moment na integrację wszystkich biegaczy, którzy w ciągu tych 3 dni przebywają w Krakowie. Maratończycy, którzy na ten czas przyjeżdżają ze swoimi bliskimi, mogą go aktywnie spędzić z całą rodziną. Jednocześnie to idealny moment na tzw. przetarcie przed CM dla samych zawodników. Bez wątpienia takie starty będą dużo przyjemniejsze niż samotny trening, który i tak trzeba wykonać.

My osobiście bardzo miło wspominamy 13 edycję CM, oraz doceniamy możliwość wspólnego startu dzień przed imprezą docelową, w której startował tylko Adi. W 100% popieramy ideę organizacji biegów towarzyszących, w której uczestniczyć może właściwie każdy.